انواع قراردادهای چاپ کتاب

انواع قراردادهای چاپ کتاب

انتشارات به دو صورت حضوری و غیرحضوری(راه دور) اقدام به عقد قرارداد می نماید.
شرایط عمومی:
۱- داشتن مدرک دانشگاهی و یا مدرک مبتنی بر تحصیل در زمینه اثر در مورد کتاب های دانشگاهی و تخصصی،
۲-ویراستاری اثر به عهده صاحب اثر بوده و صاحب اثر باید فایل نهایی بدون غلط و تغییرات را به انتشارات تحویل دهد.
3- استفاده از هر گونه عنوان دکتر، مهندس و غیره تنها در صورت ارسال مدرک دانشگاهی یا حکم کارگزینی امکان پذیر خواهد بود.

انواع قرارداد:

قرارداد نوع اول: استفاده از لوکوی مشترک

یکی از ابتکارات انتشارات پادینا ارایه این نوع قراردادهاست که بر اساس این نوع قرارداد امکان داوری و تایید علمی اثر شما را در دانشگاه یا مرکز علمی مربوطه فراهم خواهد شد. هدف از این قرارداد بهره مندی از امتیاز کامل چاپ کتاب به ویژه برای اعضای هیات علمی و آموزشی است. هزینه چاپ اثر بسته به تمایل طرفین(ناشر و مولف یا موسسه علمی) تعیین و پرداخت خواهد شد.

قرارداد نوع دوم: واگذاری چاپ اول

هدف از این نوع قرارداد فقط کمک به نویسندگان برای انتشار کتابشان با کمترین هزینه ممکن است. نویسندگانی با آثار قابل قبول که به هر دلیل موفق به انتشار کتابشان نشده اند.
در این نوع قرارداد صاحب اثر فقط انتشار نوبت اول اثر خود را به انتشارات واگذار می نماید و با پرداخت مبلغ 7۰۰۰۰۰ تومان به انتشارات حق چاپ و امتیاز اثر بعد از چاپ اول را در اختیار خود خواهد داشت.(پرداخت مبلغ به انتشارات پس از صدور فیپای کتابخانه ملی خواهد بود. در قرارداد نوع دوم انتشارات حق انتشار و فروش تا ۱۰۰۰نسخه فقط برای چاپ اول را خواهد داشت). سیاست کلی انتشارات چاپ بر اساس تقاضا است چاپ کتاب بر اساس میزان تقاضا برای آن کتاب خواهد بود.(با توجه به میزان فروش و به صورت مرحله ای چاپ خواهد شد).
کتاب های چاپ شده با این نوع قرارداد در فروشگاه اینترنتی انتشارات عرضه خواهد شد. نسخه چاپی کتاب هم در نمایشگاه بین المللی کتاب عرضه خواهد شد.
– در این نوع قرارداد ۱۰ جلد کتاب چاپی به عنوان هدیه به صاحب اثر اهداء می شود و تا تاریخ یکسال از زمان انتشار اثر به تعداد درخواستی صاحب اثر (حداقل ۵۰جلد) و با اعلام قبلی، کتاب با 30 درصد تخفیف از قیمت پشت جلد در اختیار صاحب اثر قرار خواهد گرفت.در این نوع قرارداد در صورت فروش از طریق ناشر، ده درصد پشت جلد کتاب به شرط فروش به صاحب اثر پرداخت خواهد شد.
– در قرارداد نوع دوم امتیاز کتاب در اختیار صاحب اثر بوده و یکسال بعد از انتشار اثر، صاحب اثر اجازه عقد قرارداد با هر ناشر دیگری را دارد.
بسیاری از افراد تمایل برای سرمایه گذاری بر روی اثر خود را ندارند با این حال تمایلی هم به واگذاری حق امتیاز کتاب خود برای همیشه به ناشر را ندارند. این نوع قرارداد می تواند برای این گونه افراد جذاب باشد.
– بدیهی است که صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب بر عهد صاحب اثر خواهد بود.
– ویراستاری اثر به عهده صاحب اثر بوده و صاحب اثر باید فایل نهایی بدون غلط و تغییرات را به انتشارات تحویل دهد.

قرارداد نوع سوم: سرمایه گذاری مؤلف

در این نوع قرارداد کلیه هزینه های چاپ و انتشار اثر به عهده صاحب اثر بوده و حق چاپ اثر کاملا در اختیار صاحب اثر است. کلیه کتاب ها بعد از چاپ به صاحب اثر تحویل خواهد شد.
انتشارات در شروع کار با شما قراردادی می بندد که در آن مشخصات کتاب و نام نویسنده و تیراژ موردنظر و مبلغ قرارداد قید شده و حق چاپ کتاب برای همیشه در اختیار خودتان باقی می ماند و چنانچه در آینده خواستید می توانید برای چاپ مجدد کتاب خود به هر انتشارات دیگری مراجعه کنید.

توجه

انتشارات پادینا از همه مولفان و مترجمان جوان برای همکاری در انتشار آثار علمی و کاربردی دعوت به همکاری می نماید.
هشدار: قبل از هرگونه تصمیمی در مورد چاپ کتابتان توجه داشته باشید که اگر قصد شما از چاپ کتاب درآمدزایی است، در تصمیم خود برای سرمایه گذاری تجدید نظر کنید.